BLOG << zobacz wszystkie wpisy

14 listopada 2012,

Wdzięczność

Tt 3, 1-7 · Ps 23 · Łk 17, 11-19

Historia opisana w dzisiejszej Ewangelii pokazuje wielkie miłosierdzie Boga i niewdzięczność człowieka. Uzdrowienie 10 trędowatych to przywrócenie do życia 10 ludzi, 10 mężów, 10 ojców i być może żywicieli rodzin. Radość powraca w 10 miejsc a licząc ich rodziny i miejscowości do wielu więcej domów. Ogrom wspaniałego dobra. Przejaw miłosierdzia Boga.

Kiedy Ewangelista opisuje, że tylko jeden z nich powraca, aby pokłonić się i podziękować Jezusowi to wskazuje na małość i niewdzięczność człowieka. Tu nie chodzi tylko o tych uzdrowionych, ale o nas i o naszą niewdzięczność. Bardzo łatwo przychodzi nam postawa „należy mi się” poza którą już nie ma wdzięczności, ale jedynie płytka satysfakcja „ja to zdobyłem” lub „popatrzcie kim jestem”.

Pokój jest darem, codzienny chleb jest darem, zdrowie jest darem. Kiedy ostatnio dziękowałem Bogu za to dobro, jakiego doświadczam każdego dnia? Opływamy w ogromne bogactwa, ale niewielu przychodzi za nie podziękować Stwórcy. Bądźmy wdzięczni za każde dobro, jakie otrzymujemy. Bierzmy przykład z Samarytanina, który wrócił i upadł na twarz, by podziękować Jezusowi.